Słodki wilec ziemniaczany , czyli batat pod lupą

Pyry, kartofle, ziemniaki – niezależnie od tego z którego regionu Polski pochodzisz i jak nazywasz to warzywo, z pewnością gości ono na Twoim stole co najmniej raz w tygodniu. I pomimo że na temat tradycyjnego ziemniaka pojawiają się rozbieżne informacje co do jego właściwości zdrowotnych lub ich całkowitego braku, tak o batatach nie wiemy praktycznie nic. A szkoda, bo w porównaniu z jego zwykłą odmianą górują pod względem wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się najważniejszych informacji na temat batatów – zapraszamy do lektury.

 

Bataty przywędrowały do Europy za sprawą Krzysztofa Kolumba, wówczas Europejczycy mogli przekonać się o cudownych właściwościach warzywa – współcześni mieszkańcy Europy zataczają krąg i zamiast szybkich, gotowych dań powracają do zdrowego odżywiania. Nim wskażemy na genialność batata, warto dodać, że istnieje około 400 jego odmian. Różnią się nie tylko kolorem skórki, ale i wyglądem miąższu. Bataty, które możemy dostać w marketach są zazwyczaj pomarańczowe. Poza tą barwą spotkać możemy warzywo w kolorze fioletowym, czerwonym, pomarańczowym, żółtym, a nawet białym. Z kolei miąższ może mieć barwę żółtą, pomarańczową lub białą.

Za co cenione są bataty?

Bataty zawierają spore, jak na warzywa, ilości związków mineralnych. Wśród nich znajdziemy – wapń, fosfor, magnez, sód, potas, żelazo, jod, siarkę, chlor, mangan, miedź, czy selen. Bataty bogate są również w witaminy, zwłaszcza witaminę B6, C, E a także kwas foliowy. Imponująca gama składu topornie wyglądającego warzywa powinna stać się inspiracją dla każdego z nas, aby chociaż co jakiś czas tradycyjnego ziemniaka zastąpić batatem.

Jak wspomnieliśmy wilec występuje w wielu odmianach, jednak po wymienione poniżej osoby zainteresowane sięgają najczęściej:

 

Bataty czerwone – zmniejszają ryzyko rozwoju chorób serca oraz kilku chorób nowotworowych, ponieważ bogate się likopen, odpowiedzialny właśnie za tę właściwość.

Bataty fioletowy – to źródło silnych przeciwutleniaczy, zawierają antocyjany, w efekcie czego może dojść do nawet wyniszczenia komórek nowotworowych.

 

Żółty miąższ batatów – zwany kopalnią karotenoidów, jednym z najważniejszych jest luteina, która odpowiada za polepszenie wzroku.

 

Bataty przy problemach z IBS i na diecie FODMAP – jedz na zdrowie!

Bataty – poprawa jakości życia osób borykających się z nowotworami, cukrzycą, pamięcią i wzrokiem

 

Batat to warzywo, które nieustannie poddawane jest wielu testom – zarówno na zwierzętach, ludziach zdrowych, jak i tych, których niestety zmagają się z chorobą, nierzadko nowotworową. Wyniki testów są naprawdę imponujące – kobiety, które spożywają produkty bogate w betakaroten zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi, co więcej spożywanie tego warzywa wpływa na zahamowanie przednowotworowych zmian w jelicie grubym, a także na niemożność powstania raka pęcherza. Bataty blokują również rozwój nowotworu nerek.

Bataty z białym miąższem polepszają działanie komórek trzustki. Zatem cukrzycy powinny włączyć to warzywo do swojej diety. Jak wspomnieliśmy bataty bogate są w luteinę, karoteny i karotenoidy, a więc działają zbawiennie na oczy. Jeżeli męczy Cię ciągłe zapominanie – jedz fioletowy miąższ batatów, wpływa on na poprawę funkcji poznawczych.

 

Na blogu znajdziecie już kilka pomysłów jak oswoić to specyficzne warzywo. U nas wygryzło całkowicie tradycyjne ziemniaki. Sprawdź koniecznie:

Zdrowe frytki z batatów