Czym jest FODMAP?

Tajemnica nazwy FODMAP

 

Nazwa diety wywodzi się ze skrótu zastosowania tego sposobu żywienia.

F – jak fermentacja (wiemy że głównym zaleceniem jej stosowania jest nad aktywność procesów fermentacyjnych w jelitach)

O – Oligosacharydy – czyli jedna z grup węglowodanów która powoduje wzmożone procesy gnilne

D – Disacharydy kolejne zakazane węglowodany w diecie

M – Monosacharydy czyli cukry proste

A – z ang. AND

P – Polioli

fermentable oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides and polyols

 

Z powyższego zapisu można wnioskować, że FODMAP to dieta bez węglowodanowa (cukrowa). W istocie cała sentencja tej dieta opiewa o cukry lecz nie wszystkie, gdyż węglowodany są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu (rozkład tłuszczy) dlatego też FODMAP eliminuje te cukry które mają wysoką zawartość FODMAP.

W diecie wykluczamy węglowodany o wysokich zawartościach FODMAP które zawierają:

  • Fruktoza – miody, owoce, syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy
  • Laktoza – nabiał
  • Fruktany – czosnek, cebula pszenica, inulina itp.
  • Galaktany – rośliny strączkowe soja, soczewica, fasola itp.
  • Polioli – substancje słodzące zawierające : izomalt, mannitol, sorbitol Ksylitol, owoce i warzywa pestkowe jak na przykład awokado, morele, wiśnie, nektarynki, brzoskwinie

ibs-following-diverticulitis-no-bloating-period-6361

Wspomniane produkty są osmotyczne co oznacza że wciągają one wodę z układu pokarmowego przez co nie mogą one zostać strawione jak również nie mogą one zostać zaabsorbowane przez organizm. W związku z czym zaczynają zalegać w jelitach w momencie gdy są spożywane w nadmiarze.
Smptomem który może sugerować iż w naszym organizmie zalegają produkty FODMAP są biegunki, naprzemienne z zaparciami, wzdęcia nadmierne wydzielanie gazów.

 

 

Cele FODMAP

Dieta FOdmap została stworzą aby umożliwić wszystkim określenie pewnego limitu produktów FODMAP (który u każdego jest inny) jaki możemy spożywać bez zmagania się w późniejszym czasie z ubocznymi skutkami ich nadmiernego spożycia.
Dlatego też dieta ta przebiega zawsze 2 etapowo.

  1. 1 etap to mówiąc kolokwialnie faza odstawienia wszystkich ale to wszystkich produktów FODMAP. To od uczciwości każdego z nas wobec przestrzegania obstrukcji tego etapu zależeć będzie długość trwania diety oraz jej efektywność. Dlatego też bardzo istotne jest czytanie wszelkich etykiet nawet takich produktów jak musztarda (może zawierać syrop glukozowo-fruktozowy ). Zazwyczaj etap ten trwa 2-6 tygodni.
  2. Etap to stopniowe wprowadzanie wcześniej zakazanych produktów. Z założenia zjadamy jeden „nowy” produkt przez kolejno jeden dzień 24h obserwujemy objawy. Jeśli wszystko jest w porządku staramy się zjeść ten sam produkt przez kolejne 2-3 dni. Jeśli po jego spożyciu nie mamy niepokojących objawów możemy uznać, że jest on dla nas w pełni przyswajalny. I po 48h możemy wprowadzić kolejny produkt.

Pamiętaj nigdy nie wprowadzaj 2 produktów jednocześnie!

 

To właśnie dzięki skrupulatnemu i stopniowaniu wprowadzaniu produktów o wysokim FODMAP będziemy mogli określić limit jakiego musimy się trzymać w naszym codziennym życiu. Dzięki temu nie będziemy doprowadzali do nadmiernej fermentacji zalegających produktów w naszych jelitach, oraz przerostu patogennych bakterii w naszych jelitach.

 

Low FODMAP to nie wyrok na życie to przepisz na jego mały etap. Tak nie wiele, a komfort trawienny niesamowicie duży.