FODMAP – w zarysie ogólnym

Nie sposób rozpocząć publikację na temat diety bez wyjaśnienia jej zasad. W przypadku tej szczególnej diety to właśnie zasady są najważniejsze. Na początek warto podkreślić FODMAP to nie dieta odchudzająca. Jest to dieta wspomagająca leczenie IBS.

fodmapW polskiej sieci ciężko o rzetelne informacje o FODMAP. Na kilku portalach jest wyjaśnione kiedy stosujemy dietę, jakie są jej cele i założenia. Jednak próżno szukać publikacji pomysłowych przepisów, czy zachęcających zdjęć.

FODMAP to nie wyrok to chwilowy sposób na życie mający na celu podniesienie jego komfortu oraz określenie produktów „szkodliwych” dla organizmu. Jest to dieta polegająca na wykluczeniu oraz późniejszym dołączaniu.

Dietę FODMAP najczęściej zalecają lekarze dla osób zmagających się z problemami trawiennymi o różnym nasileniu. Takie dolegliwości obecnie ma około 15% ludności świata! Jest to bardzo alarmujące jednakże ściśle uzależnione od sposobu życia jaki prowadzimy oraz od naszego dotychczasowego sposobu odżywiania.

Mówiąc bardzo ogólnie dieta FODMAP to prawdziwe low FODMAP czyli żywienie się posiłkami o niskiej zawartości pewnych grup cukrów takich jak: oligosacharydy disacharydy monosacharydów wraz z olipoli.
Niestety większość osób znajduje mniej więcej taką informację po czym przenosi się na wykaz produktów dozwolonych w diecie i zaczyna jej stosowanie tak naprawdę nie wiedząc czym są te cukry i dlaczego właśnie nie powinniśmy ich spożywać.

 

Podobno dieta low FODMAP jest jedną z najpopularniejszych diet świata, jednak bardzo wiele osób się nie przyznaje do jej stosowania, gdyż w kręgu osób które wiedzą jaki jest jej cel ( zmniejszenie aktywności bakterii gnilnych) kojarzona jest z gazami, co nie jest powodem do dumy w wielkim idealnym świecie.

 

Ja muszę stosować i chcę aby było smacznie solidnie i zdrowo!

Jeśli dopiero zapoznajesz się z informacjami i podstawami tej diety powinieneś przeczytać również poniższe bardzo ważne artykuły: